Mieszkając w inteligentnym domu


Jak wygląda mieszkanie w inteligentnym domu? Coraz więcej rodaków ma w tym temacie coś do powiedzenia. O ile bowiem w pełni zautomatyzowane domy wciąż są rzadkością, to jednak w wielu polskich domach pojawiają się kolejne inteligentne rozwiązania. Łączą one w sobie wygodę, bezpieczeństwo, a nawet ekologicznego ducha. Mają liczne zalety, natomiast nie tak łatwo doszukać się wad. Jednym z minusów może być dosyć wysoka cena. Inwestorzy, którzy pokusili się na taki wydatek, zwracają jednak uwagę, że tylko z pozoru jest to wyłącznie strata pieniędzy. W rzeczywistości dosyć szybko wracają one do ich portfeli, ponieważ domy inteligentne oznaczają tak naprawdę niemałą możliwość oszczędności. Systemy zaprogramowane są w ten sposób, aby zapewnić domownikom komfortowe warunki do wykonywania różnych czynności, a jednocześnie nie marnować energii. Popularnym i efektywnym rozwiązaniem jest chociażby sterowanie oświetleniem. Mieszkańcy inteligentnego domu nie muszą siedzieć w ciemnościach czy korzystać ze świeczek, aby otrzymać niższy rachunek za energię. Wystarczy, że budynek ochroni ich przed marnotrawieniem prądu. I już będzie można zaobserwować pozytywne zmiany na lepsze. Takich sposobów na ograniczania wydatków jest sporo. Jednak oszczędność to niejedyna zaleta domów, określanych mianem inteligentnych.

Kolejną jest możliwość zapewnienia swojej osobie, jak również wszystkim domownikom oraz gościom, większego bezpieczeństwa. W inteligentnym domu może zdarzyć się pożar lub włamanie. W przeciwieństwie do tradycyjnego ,,niemądrego” budynku, domy inteligentne potrafią reagować z automatu. I wykazują na ogół znacznie lepszy refleks niż człowiek. Nie ograniczają się do wysłania powiadomienia na telefon czy tablet swojego właściciela. Uruchamiają natomiast całą procedurę, włącznie z poinformowaniem policji lub straży pożarnej. Bezpieczeństwo jest celem każdego rozsądnego, odpowiedzialnego człowieka. Inteligentne domy powstają właśnie z myślą o takich ludziach.

Mniejsze rachunki, większe poczucie bezpieczeństwa to dwie główne, najczęściej przytaczane zalety domów inteligentnych. Niemniej jednak na nich lista plusów takiego rozwiązania bynajmniej się nie kończy. Nie można bowiem bagatelizować przyjemności, jaką daje przebywanie w pomieszczeniach, które automatycznie przygotowują się na powrót właścicieli do domu. Zapewniają inteligentne sterowanie oświetleniem. Gwarantują ustawienie optymalnej temperatury, a nawet przygotowanie ciepłego napoju. Kto zaznał takiego luksusu, temu zapewne trudno byłoby wrócić do tradycyjnych rozwiązań.

Previous Trudny wybór, jednak słuszny - wybieramy bagaznik samochodowy
Next Profesjonalne usługi lakiernicze

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *